• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak działają zaprawy wyrównujące?

wylewka wyrównująca

Przed ułożeniem paneli, parkietu czy deski zaleca się wyrównanie podłoża. Pozwala to uniknąć nierówności, które mogą wpłynąć negatywnie na trwałość i stabilność podłogi. Jednym z najpopularniejszych sposobów wyrównania podłoża jest zastosowanie zaprawy wyrównującej. Czym się charakteryzuje i jak działa? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Czym charakteryzuje się zaprawa wyrównująca?

Zaprawa wyrównująca to mieszanka produkowana na bazie specjalnie wyselekcjonowanych kruszyw oraz spoiwa cementowego z dodatkiem odpowiednich składników modyfikujących, które nadają jej unikalne właściwości. Na przykład nasza zaprawa wyrównująca Immerplan 54 została wzmocniona włóknami sztucznymi i cyrkonowymi. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, mróz oraz karbonatyzację.

Zaprawa wyrównująca działa na zasadzie wyrównywania elementów betonowych poprzez ich nadbudowę i reprofilację. Można jej używać do naprawy posadzek, w roli warstwy samonośnej oraz nadającej spadki powierzchni. Zaprawa wyrównująca nadaje się do stosowania w różnych obszarach budownictwa, od mieszkaniowego po przemysłowe.

Jak stosować zaprawę wyrównującą?

Sposób stosowania zaprawy wyrównującej omówimy na przykładzie wspomnianej mieszanki Immerplan 54. Przed jej aplikacją trzeba oczyścić podłoże z luźnych frakcji, pyłów, plam oleju i innych zanieczyszczeń oraz wykonać warstwę sczepną lub zagruntować podłoże. Następnie należy rozrobić zaprawę wyrównującą z odpowiednią ilością wody i wymieszać dokładnie przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Zaprawę należy nanosić poprzez mocne dociśnięcie do podłoża w celu jej właściwego zagęszczenia oraz usunięcia powietrza. Po ułożeniu zaprawy trzeba utrzymywać ją przez 24 godziny w temperaturze powyżej 5°C oraz chronić przed wiatrem i nasłonecznieniem. Przez ok. 7 dni należy prowadzić pielęgnację zaprawy z wykorzystaniem środka na bazie akryli, wilgotnych mat lub poprzez zraszanie wodą. Po spełnieniu opisanych powyżej warunków powstanie solidny fundament pod dalsze prace wykończeniowe.