Gruntowanie to jedna z podstawowych czynności przeprowadzanych w trakcie realizacji prac wykończeniowych na powierzchniach wykonanych z betonu. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie podłoża do aplikacji kolejnych materiałów tj. tynku/farby czy położenia płytek. Prawidłowo dobrany grunt wyrównuje chłonność podłoża i wzmacnia powierzchnię oraz eliminuje zjawisko nadmiernej nasiąkliwości podłoża. Jak i kiedy nakładać preparat gruntujący? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Gruntowanie powierzchni betonowych wymaga użycia odpowiedniego rodzaju preparatu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu materiałów. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i cechy. Na przykład, niektóre grunty są przeznaczone specjalnie do użytku zewnętrznego, podczas gdy inne lepiej sprawdzają się w czasie zastosowań wewnętrznych. Ważne jest również uwzględnienie rodzaju podłoża, na które będzie nakładany preparat. Niektóre powierzchnie mogą bowiem wymagać zastosowania innego rodzaju środka niż pozostałe. Ma to znaczenie szczególnie w trakcie gruntowania na zewnątrz. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie preparatu o zwiększonej odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Gruntowanie podłoża z betonu można wykonać dopiero po kilku tygodniach od wykonania wylewki. Według większości ekspertów sezonowanie materiału powinno trwać minimum cztery tygodnie. Przed zastosowaniem gruntu do betonu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ważne jest, aby upewnić się, czy podłoże jest oczyszczone z brudu, kurzu, smaru oraz oleju. Jeśli nie, trzeba je wyczyścić. W przypadku silnych zabrudzeń można użyć myjki ciśnieniowej lub odtłuszczacza. Przed nałożeniem preparatu gruntującego powierzchnia musi być nie tylko czysta, ale i sucha.
Gdy podłoże jest właściwie przygotowane, można zabrać się za nakładanie gruntu. Przed użyciem preparat gruntujący powinien zostać dokładnie wymieszany. W zależności od rodzaju środka aplikacja może odbywać się ręcznie lub metodą natryskową. Grunty na bazie wody zwykle nakładane są syntetycznym pędzlem lub wałkiem. Preparaty z dodatkiem rozpuszczalnika aplikuje się pędzlem z naturalnego włosia, natomiast grunty oleiste pędzlem lub wałkiem odpornym na substancje natłuszczające.
Preparat gruntujący należy nakładać cienkimi warstwami – jedna warstwa powinna wystarczyć, jeśli używasz gruntu epoksydowego lub poliuretanowego przeznaczonego specjalnie do stosowania na podłożach betonowych. Pozwól, aby każda warstwa preparatu całkowicie wyschła przed nałożeniem kolejnej. Może to potrwać do 24 godzin w zależności od temperatury i poziomu wilgotności. Po nałożeniu wszystkich warstw preparatu gruntującego i całkowitym ich wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych i nakładania kolejnych materiałów.