Z czasem na powierzchni betonowej mogą pojawić się ubytki, które w przypadku nienaprawienia mogą prowadzić do dalszej degradacji elementu, a nawet całej konstrukcji. Szczególnym przypadkiem są pęknięcia w miejscach wypełnionych wodą, których nie da się naprawić zwykłymi zaprawami. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować specjalne środki przeznaczone do stosowania pod wodą.
Pierwszym rodzajem produktów, które umożliwiają wypełnienie pęknięć w konstrukcjach betonowych wypełnionych wodą, są iniekty cementowe podwodne. Przykładem takiego środka jest dostępny w naszej ofercie ImmerIniekt U 35. To zaprawa o płynnej konsystencji, która pozwala na uzupełnianie ubytków. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na rozmywanie, dzięki czemu jest w stanie wiązać pod wodą.
Przygotowanie zaprawy iniekcyjnej podwodnej polega na wymieszaniu produktu z wodą w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowaną zaprawę można aplikować ręcznie, wylewając bezpośrednio z kastry budowlanej lub pojemnika, bądź przy użyciu pompy PG 20, PG 90 lub podobnego urządzenia. Podczas pompowania należy zapewnić odpowietrzenie i możliwość wyparcia wody z pęknięć.
Inną grupą produktów, które pozwalają na uszczelnienie pęknięć w betonie znajdujących się pod wodą, są zaprawy pomocnicze (tamponażowe). Nasza oferta obejmuje dwa ich rodzaje: ImmerQuick oraz ImmerStop. Różnią się one między sobą początkiem wiązania: jest to odpowiednio 10 i 30 sekund. Obie są bezchlorkowe i nie powodują korozji elementów stalowych.
Zaprawę tamponażową można aplikować na dwa sposoby. Pierwszym jest wymieszanie produktu z wodą w odpowiednich proporcjach, uformowanie zaprawy w stożek i wciśnięcie w miejsce pęknięcia, a następnie przytrzymanie przez około minutę aż do wyschnięcia. Drugim sposobem jest wcieranie suchej zaprawy ręcznie, w gumowej rękawicy ochronnej w wilgotne podłoże aż do uszczelnienia pęknięcia.