Chemia budowlana to bardzo szeroka grupa produktów służących do prawidłowego montażu, uszczelniania, ochrony i poprawy jakości innych środków. Zalicza się do niej zaprawy, gładzie, grunty, kleje czy tynki. Przy wyborze chemii budowlanej warto dokładnie przestudiować etykiety. W ten sposób można się upewnić, że wybrany produkt jest właściwy. Na co zwracać uwagę, czytając etykiety chemii budowlanej?
Jedną z najważniejszych informacji na etykiecie chemii budowlanej jest przeznaczenie produktu. Zazwyczaj są to jedno lub dwa zdania, które ogólnie opisują jego zastosowanie – na przykład w przypadku zaprawy naprawczej do betonu może być to „naprawa elementów betonowych/żelbetowych”. Chemię budowlaną należy stosować zgodnie z przeznaczeniem – tylko w ten sposób można zapewnić jakość i trwałość prowadzonych prac.
Kolejną ważną informacją na etykiecie chemii budowlanej jest sposób użycia. Różni się on w zależności od tego, z jakim produktem mamy do czynienia. Najczęściej obejmuje przygotowanie podłoża, przygotowanie do aplikacji, mieszanie, właściwą aplikację oraz dodatkowe wskazówki. Stosowanie chemii budowlanej w sposób opisany na etykiecie pozwala uzyskać oczekiwane efekty.
Na etykiecie każdej chemii budowlanej znajduje się wykaz deklarowanych właściwości użytkowych produktu. Są to między innymi reakcja na ogień, wytrzymałość na ściskanie (w tym początkową), absorpcja wody, współczynnik przepuszczalności pary wodnej i przewodzenia ciepła czy trwałość. Zapoznanie się z właściwościami użytkowymi pozwala zagwarantować, że wybrany produkt jest odpowiedni.
Etykieta chemii budowlanej zawiera także informacje dodatkowe, takie jak sposób magazynowania, środki ochrony indywidualnej, których należy używać podczas pracy z materiałem, czy sposób utylizacji opakowań. Należy się z nimi zaznajomić, by zyskać jeszcze większą pewność, że korzystamy z produktu we właściwy sposób.