• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń betonu

pęknięty beton

Beton to niezwykle popularny materiał budowlany, ceniony za swoje liczne właściwości użytkowe. Najważniejszą z nich jest wysoka wytrzymałość na obciążenia, wibracje i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Beton nie jest jednak niezniszczalny, a jego uszkodzenia mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Co więcej, różne objawy usterek mogą wynikać z tych samych powodów, a te same oznaki mogą być spowodowane różnymi oddziaływaniami.

Pierwotne przyczyny uszkodzeń betonu

Pierwotną przyczyną uszkodzeń betonu są błędy projektowe i wykonawcze: zły dobór mieszanki betonowej do warunków użytkowania, nieodpowiednie proporcje składników, nieprawidłowe mieszanie skutkujące niewłaściwą konsystencją, niepoprawna aplikacja czy też brak zagęszczenia i niewłaściwa pielęgnacja. W wyniku tych uchybień na powierzchni betonowej mogą pojawić się ubytki i spękania wpływające negatywnie na jego wytrzymałość i trwałość.

Czynniki zewnętrzne wpływające na korozję betonu

Uszkodzenia betonu mogą również wynikać z oddziaływania czynników zewnętrznych. Beton charakteryzuje się dużą porowatością, przez co wchłania wodę. Cykliczne jej zamarzanie i odmrażanie skutkuje korozją materiału. Uszkodzenia mogą być spowodowane również obecnością soli magnezu, jonów siarczanowych i chlorkowych, które wchodzą w reakcje ze związkami znajdującymi się w betonie, a także rozwojem glonów, grzybów i bakterii.

Jak naprawić uszkodzenia betonu?

Większość uszkodzeń betonu można naprawić, dobierając odpowiednie środki w zależności od rodzaju usterek. Popularnym wyborem są zaprawy naprawcze do betonu. Można je stosować zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Doskonale nadają się do usuwania uszkodzeń na powierzchniach narażonych na duże obciążenia dynamiczne. Do naprawy betonu nadaje się także beton torkretowy. Znajduje zastosowanie między innymi w renowacji betonowych elementów mostów, tuneli czy wiaduktów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczne może być usunięcie zniszczonego fragmentu i uzupełnienie go nowym betonem.