Wodoszczelność to kluczowy parametr mas uszczelniających. Zależy od niego skuteczność i trwałość wypełnienia danej powierzchni. Jakie są główne czynniki wpływające na wodoszczelność mas uszczelniających?
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wodoszczelność mas uszczelniających jest ich skład chemiczny. Mogą być one wykonane na bazie różnych materiałów, takich jak silikony, poliuretany czy akryle. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które decydują o ich zdolności do zapewnienia odporności na wodę.
Wodoszczelność i skuteczność uszczelnienia zależą także od przygotowania podłoża. Należy je oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wpływać negatywnie na przyczepność produktu, takich jak pył, szlam cementowy czy plamy oleju. Przed aplikacją wodoszczelnej masy uszczelniającej należy także zagruntować podłoże odpowiednim preparatem.
Kolejnym czynnikiem decydującym o wodoszczelności i skuteczności uszczelnienia są warunki aplikacji. Wysoka wilgotność powietrza czy zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura mogą utrudniać przyczepność produktu do wypełnianej powierzchni. Z tego względu przed nałożeniem masy zawsze należy zapoznać się z zalecanymi warunkami aplikacji.
Na wodoszczelność i skuteczność uszczelnienia wpływa także sposób ich aplikacji. Należy zadbać o równomierne rozprowadzenie produktu na całej powierzchni, która ma zostać uszczelniona. Nieprawidłowe nałożenie masy może prowadzić do dostania się do niej pęcherzyków powietrza i powstania nieszczelności, które będą przepuszczać wodę.
Ostatnim czynnikiem decydującym o wodoszczelności i skuteczności uszczelnienia jest czas utwardzania. Jest on różny w zależności od produktu, a dodatkowo zależy od warunków atmosferycznych: temperatury powietrza i wilgotności. Z tego względu zawsze należy poczekać na całkowite wyschnięcie masy.