Dylatacja, nazywana złączem liniowym, to rodzaj szczeliny pozostawionej celowo pomiędzy dwoma znajdującymi się obok siebie fragmentami budowli. Zastosowanie złącza zapobiega nadmiernym obciążeniom przenoszonym przez konstrukcję obiektu. Eliminuje również ryzyko powstawania odkształceń materiałów budowlanych. Aby dylatacja spełniała swoją funkcję, powinna być w odpowiedni sposób uszczelniona. Jak zrobić to skutecznie? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Istnieje kilka rodzajów złącz liniowych. Każdy z nich odpowiada konkretnemu zastosowaniu. Dylatacja konstrukcyjna polega na oddzieleniu od siebie poszczególnych części struktury obiektu w celu umożliwienia prawidłowego i bezpiecznego osiadania tych elementów w gruncie. Stosuje się ją w trakcie tworzenia fundamentów oraz wprowadzania zmian w konstrukcji budynku. Dylatacja technologiczna używana jest w czasie pracy z materiałami narażonymi na pęcznienie bądź kurczenie. Często dotyczy to m.in. wylewki betonowej.
Dylatacja termiczna polega na usuwaniu odkształceń termicznych, pojawiających się w związku z występowaniem dużych różnic temperatur. Zabieg ten stosuje się np. przy budowie mostów czy układaniu torów kolejowych. Dylatacja przeciwdrganiowa wykorzystywana jest na terenach zagrożonych występowaniem trzęsień ziemi. Jej zadanie polega na niwelowaniu negatywnego wpływu drgań na konstrukcję.
Uszczelnianie dylatacji to czynność, którą można wykonać na kilka sposobów. W przypadku nowych budynków najczęściej stosowane są węże oraz żywice iniekcyjne. W połączeniu tworzą praktyczny zestaw do tworzenia skutecznych barier przeciwwodnych. Rozwiązaniem są też gumy pęczniejące oraz układane wzdłuż powierzchni taśmy dylatacyjne.
Najlepszy efekt daje jednak zastosowanie poliuretanowych mas uszczelniających. Produkty tego typu charakteryzuje całkowita odporność na działanie wody i niskich temperatur, świetna przyczepność do podłoża oraz doskonały stopnień odkształcalności. Dzięki temu dokładnie wypełniają szczeliny tworzone w powierzchniach z betonu, żelbetu, kamienia czy stali. Z powodzeniem można korzystać z nich także w przypadku problemów ze szczelnością złącz w przepustach rurowych oraz kablowych. To rewelacyjny wybór dla przemysłu, budownictwa i obiektów infrastruktury transportowej.