Torkretowanie, nazywane również metodą natryskową, to jeden ze sposobów nanoszenia betonu na powierzchnię. Polega na wtryskiwaniu mieszanki za pomocą specjalnych urządzeń – torkretnic, czyli pomp wtryskujących. W budownictwie technika ta jest szeroko wykorzystywana zarówno w trakcie wznoszenia nowych budynków, jak i renowacji już istniejących. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jakich branżach stosuje się torkretowanie. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Torkret (beton natryskowy) to specjalna mieszanka cementu i kruszywa, wykorzystywana w zastępstwie za tradycyjny beton. Materiał ten wyróżnia się ograniczoną kurczliwością oraz całkowitą wodo- i mrozoodpornością. W przeciwieństwie do zwykłego betonu torkret przeznaczony jest do mechanicznego nakładania na powierzchnię. W zależności od rodzaju torkretowanej konstrukcji, miejsca jej posadowienia oraz pożądanej grubości warstwy betonu stosowane są różne metody natryskiwania torkretu.
Torkret suchy polega na doprowadzaniu suchej mieszanki i wody z dwóch osobnych zbiorników torkretnicy. Produkty te łączą się ze sobą dopiero w momencie nanoszenia na powierzchnię. Operator może modyfikować ilość natryskiwanej cieczy i dzięki temu kontrolować gęstość mieszaniny. Suchy torkret pozwala na łatwą zmianę konsystencji betonu i dopasowanie jej do warunków panujących na placu budowy. W torkrecie mokrym zaprawa betonowa jest przygotowywana wcześniej. Mieszanka cementu, kruszywa i wody trafia do zbiornika torkretnicy, skąd jest natryskiwana bezpośrednio na powierzchnię.
Beton natryskowy jest obecnie wykorzystywany na szeroką skalę. Z materiału tego chętnie korzystają specjaliści z wielu popularnych branż. Mowa tu m.in. o budownictwie i infrastrukturze komunikacyjnej. Torkret to materiał przeznaczony zarówno do budowy, jak i renowacji elementów betonowych i żelbetowych oraz otulin prętów zbrojeniowych konstrukcji takich jak mosty, tunele czy wiadukty. Wyśmienicie sprawdza się też w trakcie budowy obiektów kubaturowych i hydrotechnicznych. Stosuje się go przy zabezpieczaniu skarp budowlanych, wykopów i palisad oraz torkretowaniu zbiorników i basenów. Beton natryskowy używany jest także w przemyśle energetycznym i petrochemicznym, gdzie służy do budowy i naprawy żelbetowych kominów.